O nás

Morogoro concept

Morogoro je město a zároveň název oblasti ležící v Tanzánii jihozápadně od města Dar es salaam které snadno naleznete na mapě. Už několik let se pohybujeme v rámci rozvojové pomoci v těchto místech. Přírodou, místy a příběhy je to velmi různorodá země. Najdete zde nekonečné savany, měnící se s obdobím dešťů v zelený ráj plný života. Jsou zde velké a klikaté řeky plné kalné, ale tak potřebné vody. Dokonce zde najdete i docela vysoké pohoří, kolem kterého vede čínská železnice ze 70. let, kterou tu a tam protíná nezpevněná cesta využívanou pro dopravu zboží sem a tam. V oblasti je mnoho krásných míst a taky mnoho městeček, vesnic s krásnými trhy, polnostmi a plantážemi. Lidé jsou zde až na výjimky velmi chudí, ale o to srdečnější.

Když prstem po mapě dorazíte až do městečka Mlimba a pak půjdete takových 30km na jih, přijdete do vesnice Mpanga, kde už od začátku minulého století se rozrůstá společenství dobrých lidi, kteří žijí svůj každodenní život. Na kopci je kostelík společně se školou a ve vesnici je trh s mnoha obchody a dilničkami, kde šikovné švadleny šijí vše co je potřeba. Okolo vesnice pak muži na polích okopávají banánové plantáže nebo děti nosí kanystry s vodou z řeky se stejným jménem jako vesnice samotná.

Na první pohled je to krásné místo, které se nesmazatelně zaryje do srdce každého, kdo měl tu možnost ho vidět na vlastní oči. Kdyby jím člověk pouze projel, zůstal by mu tento obraz, který ale po několika měsících pozorování dává poznat i jiné, a mnohem drsnější skutečnosti.

Mnoho lidí ve vesnici nemá práci a ani žádnou možnost obživy, spousta mladých odchází do větších měst nebo se poflakuje u televize v baru (elektřinu zavedli před dvěma lety a nyní občasně funguje několik dní v týdnu). Velká řada lidí nemá prostředky na základní životní potřeby natož pak na léky, které jsou nezbytné, pokud do oblasti přijde epidemie cholery. Každodenní starostí je všude přítomná malárie nebo zažívací problémy ze závadné vody.

 

Materiály a šití:

Batůžky jsou vyrobené z klasických afrických látek zvaných jawa vax print. Na omak jsou povoskované a příjemné. Při praní  dokonce i na 90 °C se z nich nevyplavuje barva (zkoušeli jsme to doma a prali je společně s bílými tričky, která zůstala stále bílá!) Po vyprání už nemají lesklost jemného povoskování, ale jsou jako hebké bavlněné plátno. Každý baťoh je jedinečný díky ručnímu šití na šlapacích strojích, protože švadleny nemají v dílnách elektřinu a elektrické šicí stroje patří mezi nedostatkové zboží a ani si je nemohou dovolit. 

 

Pomoc:

Naše myšlenka je jednoduchá pomáhejme přímo u kořene! Dáváme švadlenám a pracovníkům dobré a spravedlivé ohodnocení, které však není přehnané. Poslední co si přejeme je způsobit nějakou zásadní sociální nerovnost v oblasti. Naopak, chceme přebytek peněz, které vyděláme vracet do komunity, nikoliv jednotlivcům. 10 kilometrů od Mpangy leží vesnice Ngalimila, která neměla tolik štěstí s vodou, protože jí neprotéká řeka. Jsou závislí na vysychajících studnách. Chceme v únoru roku 2019 vybudovat komunitní hlubinný vrt a nádrž na vodu vedle kostela kde se schází celá vesnice. Prodej batůžků je zásadní cesta, jak tohoto cíle dosáhnout.

Několik let tyto problémy pomáháme řešit místní komunitě v rámci spolku Ifakara z.s. Pomohli jsme postavit nádrže na vodu, několik budov střední školy nebo dovezli traktory, které pomáhají obdělávat pole a zajistit tak jídlo mnoha lidem.

Minulou výpravu jsme si uvědomili, že nejlepší pomoc je taková, kterou si vytvoříš sám. Požádali jsme místní švadleny v období nejmenšího počtu zakázek, aby udělaly z místních barevných látek batohy. Tři švadleny společně s dalšími pracovníky v učení se pustili do práce a za dva týdny dokázaly udělat várku 400 batohu. Tímto všechno začalo. Za svou práci dostaly velmi slušně zaplaceno, aby byly motivované a viděly, že snaha se může vyplatit. Snaha je ale nezbytná a nic nedostanou zadarmo. Tento plat jim umožní překlenout náročné období, zaplatit potřebné věci a investovat například do vzdělání svých dětí. Batůžky jsme dotáhli letadlem zpět a moc rádi bychom Vám jimi udělali radost. Jejich koupí tyto dobré ženy podpoříte, podpoříte jejich rodiny a potažmo celou oblast a ukážete jim, že snažit se, má smysl.

 

Naši lidé

Nalisisa Misweku

Švadlena a smějící se krásná bytost!

Maria Kibofu

Švadlena, která se vypravila na nákup látek do sousedního města, výběr barev byl v její režii a myslíme si, že se jí více než povedl. 

Maurisia Mselela

Švadlena, která má ze tří našich pracovnic největší dílnu a několik žáků.

 

Vojtěch Jeremiáš Kundrát

Původně a stále chemik a nanotechnolog, který se vydal do Tanzánie na popud otce Honzy Kotíka pomáhat otci Norbertovi do Mpangy čistit a analyzovat vodu. Afrika ho uhranula a změnila mu život (k lepšímu). Dlouhodobě se zabývá vodním hospodářstvím, ekologií a novými technologiemi pro udržitelné hospodářství a rozvojový svět. Ve volném čase vozí africké batohy do ČR a pomáhá v Ifakara z.s. 

Vít Vykoukal

Jsem student Masarykovi univerzity a společně s Vojtou jsme se dohodli, že založíme tento férový obchod. Jsem členem ČCE, dlouhodobě se amatérsky zajímám o pomoc v rozvojových státech - například adopce na dálku, přemýšlím o spravedlivějším uspořádání ve světě, jak cíleně a zároveň chytře pomoci, a proto mě myšlenka tohoto obchodu okamžitě nadchla. Společně se svou ženou žiji v malé obci nedaleko Brna, náš dům se nyní proměnil ve skladiště nádherných afrických batohů a těšíme se, že takto přineseme aspoň kousek Afriky až k vám. Férové Afriky!

 

Norbert Kinolo Kalimangasi

Padre ve farnosti Mpanga a Ngalimila v Tanzánii! Hlavní motor vesnice Mpanga, stavebních prací, výstavby školy, rozvodu vody a mnoho dalších prací! Studoval společně s Honzou Kotíkem v Římě a vyznačuje se velmi delikátním a temným smyslem pro humor. Mimořádně schopný a akční člověk! Náš hlavní kontakt, kamarád a zprostředkovatel.

Reinfried „Dotto“ Kawewela

Nesmírně zajímavý člověk s velmi bohatým životem. Studoval a cestoval po celém světě včetně několika let v Saudské arábii. Momentálně v důchodu a na odpočinku působící jako farní vikář. Ve vesnici velmi oblíbený člověk a milovník fotbalu a piva. Otevřený náročným filosofickým diskuzím a občasnému modelingu pro benefici s firmou Bewooden.

 

Annatolia Mgubike

Šéfová sirotčince v Mbingu – vesnici asi půl dne až den cesty z Mpangy (takto se v Afroce měří vzdálenost). Kamarádka Norberta a Dotta a osoba, která celý svůj život zasvětila pomoci těm nejpotřebnějším! V Tanzánii musí sirotčince být kompletně soběstačné, protože podpora státu je minimální ne-li žádná. Sestře Anně dlouhodobě pomáháme přes Ifakara z.s., protože to co dělá, má obrovský smysl. Sirotčinec v Mbingu a jeho podpora je jedním z důvodů, proč Morogoro s.r.o. vzniklo!

 

Jan Kotík

Prvotní hybatel Vojtovy cesty do Tanzánie, kam sám už jezdí osm let pomáhat otci Norbertovi, spolužáku z Říma. Honza působí jako farář v Brně v Řečkovicích, kde se mu podařilo vytvořit žijící komunitu dobrých lidí! Každoročně v únoru na tři týdny jezdí do Mpangy, kde pomáhá stavět střechy (je totiž vystudovaný stavař!) a složitější technologické zázemí. Vlastnoručně do Mpangy a do Mbingu dovezl tři staré opravené traktory zetory, které posbíral po vesnicích na Vysočině!